Czy warto kupować monety kolekcjonerskie?

Numizmatyka może być nie tylko ciekawym hobby, ale także metodą na inwestowanie. Można na tym bowiem całkiem nieźle zarobić. Od roku 1995 NBP emituje monety kolekcjonerskie srebrne i złote. Ich wartość emisyjna jest wyższa niż ta widniejąca na ich awersie. W krótkim czasie po trafieniu na rynek ich wartość rynkowa przewyższa cenę emisji. Natomiast wartość samego kruszcu jest zazwyczaj niższa i stanowi dolną granicę wartości, poniżej której nigdy nie spadnie. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się monety wykonane ze złota.
Inwestowanie w tego typu monety ułatwia ich unifikacja. Każda moneta o tym samym nominale waży tyle samo, może różnić się natomiast kształtem. Ponadto monety kolekcjonerskie są zabezpieczone specjalnym kapslem, a te złote dodatkowo posiadają odpowiedni certyfikat. Ułatwia to znacząco handel i obrót nimi. Na cenę rynkową monet kolekcjonerskich wpływa wartość kruszcu, wielkość nakładu, popularność oraz estetyka ich wykonania. Największą wartość osiągają monety, które zostały wyemitowane w niskim nakładzie. Są one bowiem trudno dostępne.
Dla początkujących numizmatyków monety kolekcjonerskie są sposobem na dywersyfikację portfela. Jednak kapitał ulokowany w monety nie powinien przekraczać 5% dostępnych środków. Monety wprawdzie szybko drożeją, nie zawsze jednak można je w prosty i szybki sposób sprzedać. Trzeba bowiem poczekać na odpowiedni czas. Przyspieszona sprzedaż zazwyczaj odbywa się ze stratą.

W ostatnim czasie największą wartość mają monety złote. Jest to skutkiem wzrostu ceny uncji złota To ona wyznacza dolną granicę, poniżej której nie może spaść wartość monety. Popularność tego typu inwestowania nie jest jeszcze zbyt duża. Wartość rynku emitowanych w Polsce monet kolekcjonerskich wyniosła w latach 1995-2009 1,5 miliarda złotych. Jednak coraz więcej osób interesuje się tym sposobem lokowania pieniędzy.
Skoki cen mają zwykle charakter sezonowy. Zazwyczaj ceny rosną zimą i spadają w okresie wakacyjnym. Wiąże się to ze zmianami w stabilności społeczeństwa. Najlepszym momentem na zakup monet kolekcjonerskich jest okres wychodzenia z recesji. Są one wówczas stosunkowo tanie, ale lepsza sytuacja ekonomiczna zachęca do inwestowania. Najlepiej kupować je w cenach emisyjnych. Od roku 2010 cena ta jest ustalana przez kupujących na drodze licytacji. Zakupione numizmaty odbierane są w banku. Sprzedaż prowadzą jedynie wybrane oddziały NBP zlokalizowane zazwyczaj w większych miastach. Zakup z drugiej ręki bywa znacznie droższy, zwłaszcza w przypadku monet o niskim nakładzie.