Historia drukarek 3d

Drukarki 3d przebojem zdobywają rynek. W łatwy sposób pozwalają model komputerowy przenieść w trójwymiarowy, realny przedmiot. Dzięki drukarkom tego typu powstają już gotowe zabawki, broń, a nawet protezy. Jednak historia drukarek pozwalających drukować trójwymiarowe obiekty jest znacznie dłuższa niż obecnie nam znane modele.
Pierwsze prototypy drukarek 3d powstały już w 1984 roku, kiedy to Charles Hull opracował technikę drukowania przestrzennego. Amerykanin już po dwóch latach opatentował swój pomysł. Charles Hull w 1986 roku założył także firmę 3D Systems specjalizującą się w produkcji komercyjnej pierwszych urządzeń umożliwiających drukowanie trójwymiarowej. W ramach swojej nowej firmy przedsiębiorczy Amerykanin opracował również odpowiednie oprogramowanie do obsługi drukarek 3d.
Kolejny przełom w rozwoju drukarek 3d należy do Scotta Crumpa, który opracował znacznie dokładniejszą technikę wydruku. Podobnie jak pomysłodawca nowego typu drukarek także Scott Crump założył własną firmę o nazwie Stratasys. Przedsiębiorstwo zaczęło jednak sprzedawać swoje pierwsze urządzenie umożliwiające drukowanie trójwymiarowe dopiero w 1992 roku. W tym samym roku nie tylko wprowadzono na rynek model 3D Modeler, ale również zaadaptowano kolejne rozwiązania techniczne. Pozwoliły one na jeszcze skuteczniejsze i prostsze drukowanie niż metoda stosowana przez Scotta Crumpa.

Do początków pierwszych lat XXI wieku drukarki 3d nie cieszyły się zbyt dużo popularnością. W dalszym ciągu były zbyt skomplikowane dla przeciętnego użytkownika. Dodatkowo również jakość wydruków pozostawiała wiele do życzenia. Do użytku domowego drukarki trójwymiarowe zaczęto wprowadzać w 2006 roku. Adrian Bowyer zaprojektował pierwszy funkcjonalny model, który bez problemów mógł być obsługiwany przez użytkowników domowych. Z inicjatywy Brytyjczyka powstało RepRap, które na skale przemysłową rozpoczęło badania i produkcję kolejnych drukarek 3d. Jednocześnie firma pracowała również nad modelami drukarek 3d, które można było częściowo złożyć w domu. Docelowo drukarki miały uzyskać możliwość samodzielnego duplikowania się.
Druga dekada XXI wieku jest już czasem dynamicznego rozwoju branży. Eksperymentuje się na wszelakie sposoby z różnymi zastosowaniami drukarek 3d. Technologia gwałtownie przebija się do poszczególnych sfer życia, znajdując zastosowanie szczególnie w branżach specjalistycznych. Duże nadzieję z wykorzystaniem drukarek 3d wiąże medycyna. Wytwarzane są już pierwsze protezy, a nawet tkanki, drukarki 3d nadal jednak nie są w stanie wytwarzać całych organów.

Polecam http://hexagongroup.pl/drukarki-3d/