Ścianki tapicerowane – co i jak?

Ścianki tapicerowane są nowością w dziedzinie dekoracji wnętrz. Do niedawna tapicerka stosowana była jedynie do foteli, puf czy kanap. Zyskują jednak coraz większą popularność. Z czego to wynika? Jakie są zalety ścianek tapicerowanych?
Początkowo ścianki tapicerowane spotkać można było jedynie w klubach nocnych,  hotelach czy restauracjach. Dopiero z czasem trafiły także do domów i mieszkań prywatnych. Są przede wszystkim oryginalne. Doskonale podkreślają charakter wnętrza, nadają mu nieszablonowego charakteru. To ozdoba uniwersalna, świetnie pasuje bowiem do różnych koncepcji aranżacyjnych, począwszy od stylu rustykalnego, na modernistycznym kończąc. Ścianki tapicerowane są niezwykle strojne. Ponadto posiadają również zalety praktyczne. Dzięki nim zwiększa się grubość ściany, co wpływa wytłumiająco na dźwięki dochodzące z zewnątrz.
Ścianki tapicerowane zbudowane są z kilku modułów wykonanych z płyt wiórowych, które są wyścielone miękką gąbką i oprawione materiałem. Od gustu zależy natomiast kształt paneli, kolorystyka tapicerki czy rodzaj użytej tkaniny. Wybór na rynku w tej kwestii jest naprawdę bardzo szeroki. Można bowiem zdecydować o największych detalach np. kierunku linii przeszycia. Najczęściej do produkcji tego typu ścian wykorzystuje się materiał flokowany, welur, zamsz, skórę naturalną lub ekologiczną. Najlepiej sprawdzają się tkaniny, które nie przyciągają kurzu i niezbyt szybko się brudzą.

Montaż ścian tapicerowanych nie należy do najbardziej skomplikowanych. Można je zawiesić przy pomocy specjalnych uchwytów znajdujących się w ścianie lub wkrętów zlokalizowanych w listwie przywierconej bądź przyklejone do ściany. Panele o różnych kształtach i kolorach można ze sobą dowolnie łączyć. Jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku w zasadzie wyobraźnia.
Ścianki tapicerowane powinny być wykonywane z tkanin o znacznej odporności np. przeznaczonych do użytku zewnętrznego. Dzięki pokryciu specjalnymi warstwami ochronnymi np. teflonem są one bardziej odporne na wilgoć i zabrudzenia. Trzeba przy tym także wziąć pod uwagę jak efekt końcowy ma zostać uzyskany. W pokojach dziecięcych doskonale sprawdzi się m.in. miękki i przyjemny w dotyku plusz. Stosowane są także w garderobach i na korytarzach, gdzie można się o nie oprzeć ubierając buty. Często ścianki tapicerowane wykorzystywane są także w sypialni np. za zagłówkiem łóżka. Takie rozwiązanie z pewnością tworzy niepowtarzalny klimat. Poza tym tapicerka na ścianie bardzo poprawia akustykę wnętrza i tłumi wszelki pogłos.