Rodzaje skrzynek elektrycznych

W życiu większości osób następuję w końcu moment budowy domu. Jednym z elementów finalnych budowy jest instalacja i doprowadzenie linii energetycznej. Jednak na jaką skrzynkę elektryczną ostatecznie się zdecydować? Przed zaledwie kilkunastoma laty w większości domostw znajdował się standardowy, kojarzony przez wszystkich rodzaj skrzynek. Były to najzwyklejsze trzy bezpieczniki podpięte do źródła zasilania. Jednak wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiła się cała gama rozwiązań. Rozróżniając sposób montażu, możemy skorzystać ze skrzynek natynkowych lub podtynkowych. Skrzynki elektryczne natynkowe posiadają obudowę przeznaczono do montowania na tynk. Do jej zainstalowania wystarczy jedynie wiertarka i chwila wolnego czasu. Producent zazwyczaj dołącza do zestawu także kołki przeznaczone do wwiercenia je w ścianę. Znacznie popularniejszym jednak rozwiązaniem są skrzynki podtynkowe. Ich największą zaletą jest fakt, że wystają minimalnie poza krawędź ściany, większa jej część schowana jest w ścianie. W skrzynkach natynkowych znaczny fragment obudowy wystaje poza ścianę, co może psuć estetykę staranie zaprojektowanego pomieszczenia.
Skrzynki podtynkowe są jednak znacznie trudniejsze w montażu. Wymaga wykonania w ścianie otworu, który będzie w stanie pomieścić skrzynkę. Później należy odpowiednio wypoziomować skrzynkę za pomocą coraz to ostatnio popularnej pianki. Mimo znacznie większego wysiłku włożonego w montaż urządzenia, efekt finalny prezentuje się znacznie lepiej, niż w skrzynce natynkowej.

Ponadto skrzynki elektryczne klasyfikuje się również według materiału ich wykonania. Na rynku najpopularniejsze są dwa rozwiązania. Skrzynki z frontem metalowym lub z frontem plastikowym. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie z tworzywa sztucznego będziemy mogli wybrać przezroczystość frontu. Najpopularniejszymi odmianami frontów skrzynek plastikowych są: przydymiane, półprzezroczyste lub nieprzeźroczyste. Wersja metalowa przeznaczona jest dla osób, dla których priorytetem jest jak najmniejsza widoczność skrzynki w pomieszczeniu. Odmiany plastikowe charakteryzują się zaś częściowo przezroczystością, dzięki czemu uzyskujemy możliwość ciągłego monitorowania sytuacji w skrzynce. W wersjach plastikowych także istniej możliwość zakrycia zawartości skrzynki poprzez zainstalowanie nieprzezroczystego panelu przedniego.
Ostateczny wybór odpowiedniej skrzynki pozostaje kwestią indywidualną każdej osoby. W zależności od naszych możliwości montażowych, gustu, zdecydujemy się na odpowiedni produkt.

Więcej na: http://www.elbig.com.pl/pages/rozdzielnice-elektryczne.php