Czy Internet jest niezbędny?

Komunikacja, praca, zarobki, rozrywka, handel – niemal każda dziedzina życia społecznego wymaga od nas korzystania z cyberprzestrzeni. Internet – jako najbardziej wszechstronne i dostępne narzędzie medialne umożliwia nieograniczoną komunikację ale również jest środkiem nieokiełzanej propagandy wszelkiego rodzaju. Czy sieć internetowa jest błogosławieństwem, wynikiem rozwoju ludzkości, dzieckiem cywilizacji i nadzieją przyszłych pokoleń, czy też niebezpieczeństwem i potencjalną możliwością zacofania intelektualnego – te kwestie zostawmy do rozważenia teoretykom i filozofom.

Faktem jest natomiast, że Internet jest – lub niebawem będzie – wszechobecny na całym świecie. Jedynie w nielicznych państwach na naszej planecie cyberprzestrzeń jest nieznanym zjawiskiem i najprawdopodobniej nie potrzeba wiele czasu by uległo to zmianie. Skupmy się jednak na naszej ojczyźnie. Polska jest krajem przesiąkniętym cyberprzestrzenią, a dostęp do sieci jest możliwy w mniejszym lub większym stopniu w każdym rejonie naszego kraju. Jakiekolwiek miasto zamieszkujesz, do pełnej funkcjonalności społecznej potrzebny jest ci Internet – Będzin, Wrocław, Katowice, Łódź, Warszawa, Ciechocinek, czy Poznań – współcześnie Internet jest dla ciebie osiągalny, może nawet niezbędny w każdym zakątku kraju.
Jak wiele aspektów ludzkiego życia opiera się współcześnie o dostęp do sieci? Podając swoje dane personalne w urzędach pytani jesteśmy o nazwisko, adres zameldowania oraz adres mailowy. Zawierając nowe znajomości wymieniamy się danymi, które zamieszczamy na portalach społecznościowych. Korespondencja w zakładach pracy, a powoli również w szkołach zaczyna opierać się o pocztę internetową – w końcu korzystanie z usług tradycyjnej poczty krajowej wymaga zbyt wiele czasu i wysiłku. Cokolwiek byś nie robił, czymkolwiek byś się zajmował z kimkolwiek spotykał i jaki styl życia byś współcześnie prowadził – potrzebujesz dostępu do Internetu. Oczywiście można kłócić się z tą wizją, można na ten temat polemizować i prowadzić wiele rozważań odnoście cyberprzestrzeni i jej zasięgu, ale trudno zaprzeczyć, że odcięcie się od jej wpływu nie będzie możliwe za parę lat, nawet jeśli w jakimś stopniu możliwe jest w chwili obecnej.

Czy Internet jest niezbędny? Prawdopodobnie nie. Czy jest wszechobecny? Tak, jest wszechobecny, albo przynajmniej wkrótce będzie. Czy mamy na to wpływ? Prawdę mówiąc niewielki. Czy powinniśmy próbować? Raczej byłyby to płonne wysiłki, możliwe nawet, że bezsensowne. Każda rewolucja wymaga zmian, przełomem było wynalezienie koła, prądu, samochodów – wynalazki te zmieniły świat i zostały zaakceptowane. Tak samo zaistniał Internet. Powstał za sprawą ludzkiej inteligencji i wciąż się rozwija. Prawdopodobnie wciąż jesteśmy na etapie korzystania z prototypu tego wynalazku.