Dziecko u dentysty

Czy wiesz, że dbania o higienę ustną trzeba uczyć od najwcześniejszych lat życia? Liczy się przede wszystkim kształtowanie dobrych nawyków, które zaprocentują w przyszłości i sprawią, że dziecko nie będzie miało problemów z zębami. Niestety wielu dorosłych w swoim dzieciństwie nie miało tego szczęścia i ze swoich spotkań z dentystą wynieśli raczej strach, niż piękny uśmiech. Czasy bardzo się zmieniły. Warto zatem zabrać swoje dziecko do gabinetu stomatologicznego i…

Przeprowadzenie wizyty zapoznawczej

…oprowadzić je po włościach. Wizyty zapoznawcze proponuje każdy dobry stomatolog Wrocław (http://www.uni-dental.pl) jest na to doskonałym przykładem. Dziecko może spokojnie obejrzeć gabinet i porozmawiać ze swoim dentystą, który opowie mu czym się zajmuje i jak wygląda leczenie ząbków. Takie spotkania zawsze odbywają się w bardzo przyjaznej atmosferze i pozwalają na zerwanie wszystkich negatywnych skojarzeń. Rodzice także mogą odetchnąć i przekonać się, że stomatolodzy wcale nie są tacy straszni! Nierzadko wychodzą równie uśmiechnięci jak ich pociechy.

Regularne kontrole stomatologiczne

Po tej pierwszej, wyjątkowej wizycie, nadchodzi pora na pewnego rodzaju rutynę. Co jakiś czas trzeba zaglądać do dentysty i sprawdzić jak wyglądają zęby, czy nie pojawiają się na nich ubytki i czy wszystko rozwija się prawidłowo. Poważnym mitem jest myśl, że o mleczaki nie trzeba dbać. O mleczaki jak najbardziej trzeba się troszczyć, ponieważ ich stan wpływa na kondycję zębów stałych! Ponadto uczy też pozytywnych nawyków. Dentyści mają swoje magiczne sposoby na plombowanie bez bólu, a dla dzieci mają też ciekawostki takie jak kolorowe plomby.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Sumienność i codzienna pielęgnacja

W gabinecie stomatologicznym dziecko dowie się też jak prawidłowo myć zęby. Jeśli są problemy z zachęceniem malucha do regularności i przestrzegania złotych dwóch minut, można urozmaicić ten proces o dodatkowe akcesoria, takie jak kolorowe, bajkowe szczoteczki lub mierzenie czasu specjalnymi przyrządami. Z pewnością nie warto odpuszczać – trzeba też pokazywać dziecku dobry przykład na sobie samym. Kolejną kwestią związaną z odpowiednią pielęgnacją zębów jest dieta i kultura posiłku. Po każdym większym posiłku bądź słodkiej przekąsce trzeba oczyścić zęby – gdyby nie było to możliwe za pomocą tradycyjnych środków takich jak szczoteczka i pasta, można po prostu przepłukać zęby wodą bądź trzymanym w torebce mamy płynem do jamy ustnej. Pamiętajmy, że higiena zębów jest nie mniej ważna od higieny rąk, o której przeważnie pamiętają wszyscy rodzice.