Rowery górskie – jak wybrać najlepszy model

Koniec zimy i nadejście długo oczekiwanych ciepłych wiosennych i letnich dni oznacza początek sezonu dla wszystkich miłośników jazdy na rowerze. Ten popularny na całym świecie sport z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników, ale wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z jednośladami staje przed dylematem, jaki ich model kupić. Nie da się ukryć, że już od wielu lat najwięcej nabywców znajdują różnego rodzaju rowery górskie lub te, które starają się pretendować do tego miana. Ich oferta dostępna w sklepach jest niezwykle szeroka, dlatego też, zanim zdecydujemy się na zakup, warto wiedzieć, czym powinien się charakteryzować model godny naszego zaufania.

Pierwszym i jednocześnie najważniejszym elementem, na który powinno się zwrócić uwagę kupując rower, jest jego rama, kręgosłup całej konstrukcji. Są one produkowane w wielu rozmiarach, kształtach, a przede wszystkim z różnych materiałów, o mniejszej lub większej wytrzymałości. Popularne i tanie rowery górskie, jakie można dostać np. w hipermarketach, mają ramy wykonane najczęściej ze stali, która nie dość, że jest stosunkowo ciężka, to również jej wytrzymałość stawia wiele do życzenia. Dlatego lepiej omijać tego typu punkty handlowe i skierować się do najbliższego profesjonalnego salonu rowerowego, gdzie nie tylko dostaniemy wysokiej jakości sprzęt renomowanych firm, ale również możemy uzyskać fachowe informacje i pomoc w dokonaniu właściwego wyboru. Najlepiej jest wybierać lekkie konstrukcje produkowane z aluminium, a w przypadku droższych modeli nawet z ultralekkiego karbonu. Zdecydowanie nie należy oszczędzać na tym elemencie roweru górskiego, cały osprzęt, koła, kierownicę czy przerzutki można w przypadku awarii wymienić bez większego problemu, ale wymiana pękniętej ramy generuje zazwyczaj bardzo wysokie koszty.

Równie istotna, jak użyty materiał, jest geometria tego ważnego elementu. Definiując to pojęcie można powiedzieć, że jest to długość poszczególnych rur tworzących konstrukcję ramy oraz kąty między nimi. Najważniejszą rolę odgrywa długość górnej rury, decydującej o pozycji kolarza podczas jazdy, im jest ona dłuższa, tym jego sylwetka będzie bardziej pochylona, a styl jazdy typowo sportowy. Ostatnim elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest wielkość kół. Jeszcze do niedawna rowery górskie miały powszechnie montowane koła o średnicy 26 cali, ale obecnie zostały one zastąpione nieco większymi, o średnicy od 27,5 cala aż do 29 cali. Umożliwiają one bardziej komfortową jazdę, a przede wszystkim rozwijanie większych prędkości.

Rowery elektryczne – podstawowe informacje