Co robić przy podejrzeniu, że dziecko bierze narkotyki?

Narkomania dotyka ludzi należących do rozmaitych warstw społecznych, będących w różnym wieku. Niestety, nie omija grupy najbardziej podatnej na wpływy środowiska, czyli młodzieży. Sięgając po substancje psychoaktywne, wielu młodych chce jedynie sprawdzić swoje możliwości, zaimponować rówieśnikom, bądź po prostu zapisać w życiorysie kolejną przygodę. Podstępność narkotyków – które, przynajmniej na początku, rzeczywiście często zapewniają przyjemne doznania, sprawia jednak, że granica między eksperymentem a uzależnieniem jest bardzo cienka. Właśnie dlatego narkomania wśród młodych ludzi jest dziś zjawiskiem tak powszechnym. Ze względu na wiek, uzależnienie młodych ludzi stanowi ogromny problem nie tylko dla nich samych, ale również dla ich rodziców.

Objawy narkomanii u młodych osób
Pierwszymi niepokojącymi symptomami narkomanii u dziecka są zazwyczaj skrajnie dziwne zachowania. Spokojne dotychczas osoby stają się wyjątkowo ekspresyjne i pobudzone, za to te żywe i towarzyskie, mogą zamknąć się w sobie i izolować od towarzystwa. Uzależnieni nastolatkowie często maksymalnie ograniczają kontakt z rodziną, nie lubią wychodzić z pokoju, zamykają go na klucz, ewidentnie mają jakieś tajemnice. Powszechnym objawem są także zaburzenia łaknienia – nadmierny apetyt lub jego brak i nadzwyczajne wychudzenie, któremu towarzyszyć może bladość i sińce pod oczami. Dziecko może też zacząć częściej wychodzić z domu, później wracać. Także nagła zmiana znajomych powinna wydać się niepokojąca. Zwykle młodemu, uzależnionemu człowiekowi zaczyna też brakować pieniędzy, a jego oceny szkolne wyraźnie się obniżają.

Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki?
By odkryć, czy dziecko zażywa narkotyki, początkowo można próbować rozmów, choć istnieją niewielkie szanse, że dziecko samo przyzna się do problemu. Innym, choć dość kontrowersyjnym sposobem, jest naruszenie jego prywatności – przeszukanie rzeczy, rozmowy z jego znajomymi i wypytanie o to, co się dzieje. Ponadto, w aptekach dostępne są proste testy na obecność w moczu niektórych substancji narkotycznych. Można nakłonić pociechę do ich wykonania. Należy jednak pilnować, by próbka pochodziła na pewno od badanej osoby. Trzeba także zwrócić uwagę na źrenice dziecka. Jeśli są rozszerzone i nie zwężają się nawet przy intensywnym świetle, niemal pewnym jest, że brało narkotyki. Przy poważnych podejrzeniach, należy bezzwłocznie zdecydować się na wizytę u terapeuty lub w ośrodku odwykowym. O ile dziecko nie jest pełnoletnie, nie musi wyrazić na to zgody. Informacje o klinikach odwykowych i możliwościach leczenia narkomanów można znaleźć w ośrodkach zdrowia oraz w sieci, np. na stronie http://leczyc.pl.