Co wchodzi w skład podstawowych usług pogrzebowych?

Usługi pogrzebowe wiążą się z wieloma sprawami natury organizacyjnej i logistycznej. Do zakładu transportowane są zwłoki, które poddane są dalej przygotowaniom do pogrzebu i pochowania zmarłego. Na czym konkretnie polegają działania pogrzebowe? Co obejmują? Podczas podejmowania decyzji warto mieć na uwadze oferty, które proponują kompleksowe czynności. Możemy mieć pewność, że od początku do końca pomogą we wszystkich formalnościach związanych z pogrzebem.

PODSTAWOWE USŁUGI POGRZEBOWE

Do najważniejszych, podstawowych i obowiązkowych usług pogrzebowych należą:

 • Odebranie ciała zmarłego z miejsca śmierci i przewiezienie go do zakładu funeralnego.
 • Wynajęcie chłodni na czas przechowywania ciała do dnia pogrzebu.
 • Wykonanie zabiegów kosmetycznych tj. umycie, makijaż, czesanie, golenie zwłok.
 • Przygotowanie ubioru dla zmarłego.
 • Zajęcie się formalnościami związanymi z pochówkiem cmentarnym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
 • Przygotowanie trumny lub urny (w przypadku spalenia ciała w piecu kremacyjnym).
 • Przeniesienie trumny lub urny na miejsce pochówku podczas ceremonii pogrzebowej.

Usługi pogrzebowe różnią się w zależności od formy ceremonii. Najbliższa rodzina zmarłego częściej decyduje się na tradycyjne pochowanie zwłok, ale może też wybrać kremację.

DODATKOWE USŁUGI POGRZEBOWE

Oprócz podstawowych usług, zakłady pogrzebowe mogą także zaoferować:

 • Wybór i doradztwo trumny – np. dębowej, lipowej lub sosnowej.
 • Wykonanie prostych lub zdobionych wieńców pogrzebowych.
 • Sprzedaż dewocjonaliów i dodatkowych materiałów.
 • Specjalnie wykonanie nekrologów.
 • Wieloletnią opiekę nad grobem zmarłego.

Wszystkie usługi pogrzebowe zależą od specyfiki danego przedsiębiorstwa pogrzebowego. Powierzenie opieki nad grobem zmarłego jest jednak coraz częściej wprowadzanym rozwiązaniem. Pracownicy zakładu na zamówienie zajmują się zapalaniem zniczy, regularnym podlewaniem kwiatów, myciem grobu i zamiataniem wokół niego. Mogą to być usługi jednorazowe – związane np. z okolicznościami typu święto Wszystkich Świętych lub Dzień Zaduszny, ale może być to również umowa podpisywana na lata. Dotyczy to przede wszystkim zmarłych, których rodzina mieszka poza granicami miasta lub kraju, a jednocześnie chce zadbać o estetykę miejsca na cmentarzu.

WYMAGANIA KLIENTÓW

Profesjonalizm zakładów pogrzebowych polega na sprawnym i kompleksowym wykonywaniu usług. Świadomość klientów i trudne okoliczności w jakich się znajdują, wymaga od świadczeniodawców pełne zaangażowanie i pomoc związaną zarówno z podstawowymi, jak i dodatkowymi działaniami. Od chwili zgłoszenia usługi pogrzebowe wykonywane są starannie, obejmując wszystkie aspekty pochowania zmarłego – łącznie z dokumentacją i obowiązkowymi formalnościami. Poszczególne zakłady, korzystając z wieloletniego doświadczenia i tradycji, wprowadzają do swojej oferty nowe możliwości. Dzięki temu usługi pogrzebowe rozwijają się i odpowiadają na stawiane przez społeczeństwo wymagania. Zdyscyplinowane zespoły pracowników dbają o komfort i spokój rodziny zmarłego.

Warte uwagi: https://jakubisiak.eu/zaklad-pogrzebowy-warszawa-ursynow/