Czym powinien wyróżniać się profesjonalny zakład pogrzebowy?

Jak wybrać zakład pogrzebowy?

Gdy umiera ktoś bliski nie jest łatwo zająć się wszystkimi formalnościami pogrzebowymi. Niedowierzanie, które nam towarzyszy w takich chwilach powoduje, że działamy automatycznie. Nie zastanawiamy się, gdzie będzie lepiej tylko chcemy mieć już to z głowy.

A warto wiedzieć, że dzisiaj pogrzeb jeżeli chodzi o formalności jest prostszy niż kilkanaście lat temu. Wybierając zakład pogrzebowy warto zwrócić uwagę czy ma on swoje chłodnie, gdzie może przechowywać zwłoki. Gdy musi wynajmować takie miejsce podnosi to koszty pogrzebu. Aby pożegnać godnie swojego bliskiego zmarłego dobrze, gdy zakład pogrzebowy dysponuje kaplicą.

Będziemy mogli w ciszy i skupieniu spędzić te ostatnie chwile w odpowiedniej atmosferze.

Jak załatwić zasiłek pogrzebowy?

Gdy zmarła osoba miała ubezpieczenie społeczne, ZUS wypłaci zasiłek pogrzebowy najbliższej rodzinie lub uprawnionym do tego członkom rodziny, którzy organizują pogrzeb. Nie musimy w tym celu odwiedzać oddziału ZUS-u, wniosek złożymy w zakładzie pogrzebowym, który załatwi za nas formalności. Rozliczymy się z jego usług bezgotówkowo. 

Dodatkowe usługi.

Dobrze, gdy zakład pogrzebowy dysponuje takimi usługami, abyśmy w tak trudnych chwilach mogli załatwić wszystko w jednym miejscu np.:

  • odzież żałobną dla siebie,
  • odzież do trumny dla zmarłej osoby,
  • kwiaty i wieńce,
  • muzykę na uroczystość pogrzebową (trąbka),
  • mistrza ceremonii, gdy organizujemy świecki pochówek,
  • urny i formalności związane ze spaleniem zwłok.

Gdy trafimy na przyjazny i profesjonalny zakład pogrzebowy łatwiej będzie znieść trud ostatniego pożegnania.