Organizacja własnego pogrzebu jeszcze za życia – absurd czy realia?

Będąc dzieckiem czy nastolatkiem ma się wrażenie absolutnego zwycięstwa nad kresem. Z wiekiem jednak coraz częściej wokół naszych myśli kręci się temat śmierci. Bezustannie zbliżamy się do końca naszych dni i nikt nie jest w stanie przeczuć, ani sprawdzić ile jeszcze ma czasu.

Zasadniczo zatem ważnym punktem w naszym życiu staje się sposób na gospodarowanie czasem aktualnym, tym co przytrafia się nam właśnie dziś. W codziennym biegu próbujemy nad wszystkim zapanować i choć świadomość śmierci siedzi nam gdzieś z tyłu głowy… często zapominamy o jednym.

Wraz ze śmiercią kogoś bliskiego na członków całej rodziny spada ogrom obowiązków, do których częstokroć brakuje sił i skupionych myśli. Przygnębieni, z rozterkami i goryczą straty najbliżsi muszą stanąć twarzą w twarz z formalnościami urzędowymi, wyborem i zakupem trumny, organizacją uroczystości pogrzebowej, ewentualnej stypy.

W najcięższym przypadku najbliżsi zmarłego muszą zadbać także o szybkie „zorganizowanie” miejsca na cmentarzu, wniesienie odpowiednich opłat, a po uroczystości pogrzebowej – zadbanie o wybudowanie nagrobka, jeśli zmarły nie spocznie w np. rodzinnym grobowcu.

Usługi pogrzebowe są obecnie mocno rozbudowane i tak naprawdę wiele z kwestii związanych z organizacją uroczystości pogrzebowych i pochówku można załatwić za pośrednictwem jednej firmy pogrzebowej. Zakład pogrzebowy oferuje usługi m.in.:

  • transportu ciała
  • dostawy trumny z bardzo szerokiej gamy modeli i materiałów – w rozmaitych przedziałach cenowych
  • oprawy muzycznej uroczystości
  • kwiaty, dekoracje
  • udostępnienie miejsca w sali pogrzebowej, gdzie przed uroczystością można zorganizować spotkanie modlitewne/czuwanie
  • chłodnie
  • usługi kosmetyczne związane z zadbaniem o wizerunek zmarłego w przypadku wystawienia otwartej trumny w kaplicach itp.

To tylko z nielicznych usług pogrzebowych, na które należy zwrócić uwagę w chwili zderzenia się ze śmiercią kogoś bliskiego. Oprócz wymienionych pozostaje także zorganizowanie uroczystości kościelnych lub oprawy na cmentarzu w przypadku pogrzebów świeckich. W ciężkiej sytuacji związanej ze stratą, wielokrotnie trudno skupić myśli na formalnościach, dlatego też coraz częściej firmy pogrzebowe dają otwartą szansę żyjącym, na to aby przynajmniej po części zadbali o to, co stanie się z nimi po śmierci.

Jak się okazuje, „za życia” bez żadnego problemu możemy zadbać o wykupienie sobie miejsca na cmentarzu, gdzie po wniesieniu opłat możemy również zlecić wybudowanie nagrobka. Szczególnie w miastach popularny jest widok pustych tablic i nagrobków, które wydają się być absolutnie przygotowane na nieuniknione. Dodatkowo, wydaje się nie stanowić problemu wstępne ustalenie tego, co ma stać się z ciałem – można odciążyć rodzinę z decyzją o skremowaniu zwłok.

Choć zasiłek pogrzebowy jest wypłacany w kwocie, która wystarcza na zorganizowanie podstawowej uroczystości pogrzebowej, warto mieć na uwadze fakt, iż w przypadku straty – nasi najbliżsi mogą nie być na siłach aby w 100% skupić swoje myśli na formalnościach. Usługi pogrzebowe są obecnie na tyle elastyczne i wyrozumiałe, że zadbanie o wiele z takich kwestii staje się już całkowitą codziennością.

W końcu są rzeczy przed którymi nie jesteśmy w stanie uciec.