Co można zaradzić na nietrzymanie moczu w Katowicach.

Problem z nietrzymaniem moczu może mieć różne przyczyny, na przykład choroba układu nerwowego, gdzie nie ma kontroli nad odruchami. Jednak najczęściej przyczyną są nieprawidłowości na różnych odcinkach dróg moczowych.

Mocz z nerek spływa do pęcherza. Po jakimś czasie jest go sporo, jednak zatrzymuje się w pęcherzu, bo mięśnie dna miednicy działają prawidłowo. Otaczają one cewkę moczową i w ten sposób nie ma wypływania. Jednak, gdy płynu pojawia się coraz więcej, do mózgu wędruje sygnał, który tego dotyczy. Właśnie wtedy człowiek stara się poszukać takich warunków, by bezpiecznie pozbyć się tego nadmiaru.

 Gdy na którymkolwiek z wcześniejszych etapów następuje jakieś zaburzenie czy nieprawidłowość, to mamy do czynienia z nietrzymaniem moczu.

Dolegliwość tą można podzielić na trzy typy:

  • Nietrzymanie wysiłkowe. Polega przede wszystkim na osłabieniu mięśni dna miednicy, które są słabe i rozluźnione. Nie obejmują wystarczająco cewki moczowej i przy wysiłku, kaszlu, kichaniu czy śmiechu, przepuszczają porcje moczu. Przypadłość ta w ogromnym stopniu dotyczy kobiet po menopauzie. Wiąże się to ze spadkiem estrogenu, który w normalnym trybie odpowiada za prawidłowe położenie narządów płciowych. Kiedy jego poziom spada, narządy obniżają się a razem  z nimi cewka moczowa. Tego typu zwiotczenie mięśni może też dotyczyć młodszych kobiet, zwłaszcza po ciężkim porodzie, gdzie zaistniały pewne uszkodzenia.
  • Nietrzymanie z naglącym parciem. Do tego typu nieprawidłowości dochodzi, gdy pęcherz kurczy się zbyt wcześnie, gdy napełniony jest w małym stopniu. Popuszczanie płynu zachodzi na skutek gwałtownego ruchu albo nawet przy słuchaniu cieknącej wody. Taki stan świadczy o zapaleniu pęcherza, pewnych chorobach neurologicznych lub przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn.
  • Nietrzymanie z powodu przepełnienia. Występuje wtedy, gdy z jakichkolwiek powodów człowiek go nie opróżnia na czas, ale też z powodu powiększonej prostaty u mężczyzn.

 Dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu, nie można uważać za typowe zjawisko związane z wiekiem. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek przykrych objawów, należy zrobić pierwsze rozeznanie w temacie nietrzymanie moczu Katowice i wybrać odpowiedniego lekarza specjalistę. W przypadku kobiet, specjalistą, który się zajmuje tym problemem jest ginekolog, a u mężczyzn urolog.

 Leczenie nietrzymania moczu zależy od rodzaju dolegliwości i jej zaawansowania. U kobiet czasem wystarczą odpowiednie ćwiczenia mięśni miednicy. Jest wiele tego typu ćwiczeń i to najczęściej lekarz instruuje pacjentkę jak ma to robić. Jednak ten sposób wymaga systematyczności i wytrwałości. Dopiero po paru miesiącach można poczuć poprawę. Przy gorszych stanach związanych z wysiłkowym nietrzymaniem konieczna jest interwencja chirurgiczna. Są to operacje pętlowe albo podwieszenie szyi pęcherza.

 Nietrzymanie z powodu przepełnienia u mężczyzn związane jest z przerostem prostaty. Wtedy konieczna jest operacja lub wprowadzenie na stałe cewnika.

Czasem jednak przy lżejszym przebiegu, może być wystarczalna kuracja farmakologiczna o szczegółach której decyduje lekarz.

Niezależnie od metod leczenia, można wpłynąć na własne zdrowie przez zmianę stylu, życia. Na przykład, wystrzegając się moczopędnych napojów i przede wszystkim redukując nadwagę, bo to właśnie ona w dużej mierze przyczynia się do powstawania problemów z niekontrolowanym wyciekiem moczu.

Leczenie: https://artesmed.pl/leczenie-wysilkowego-nietrzymania-moczu-przelom-w-terapii-nieinwazyjnej-miejsc-intymnych/