Foteliki samochodowe z ISOFIX czy bez

Decydując się na zakup fotelika samochodowego dla dziecka, wielu rodziców staje przed dylematem, który fotelik dla malucha wybrać. Dostępne obecnie na rynku foteliki dostępne są w wielu asortymentach, wzorach i wymiarach. Jednak priorytetową sprawą w wyborze odpowiedniego fotelika jest bezpieczeństwo podróżującego w nim pasażera, a podstawowym gwarantem bezpieczeństwa jest odpowiedni system mocowania, czyli ISOFIX.

Co to jest system ISOFIX?

ISOFIX to najpopularniejszy i jeden z najbezpieczniejszych systemów mocowania fotelików samochodowych. Nie jest on skomplikowany, za to zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa podczas przeciążeń, na które narażone jest dziecko znajdujące się w foteliku podczas wypadku.

Foteliki z systemem ISOFIX posiadają dwa specjalne zaczepy znajdujące się w podstawie siedziska. Służą one do zakotwiczenia fotelika na tylnej kanapie auta. Warunkiem odpowiedniego działania fotelików z systemem ISOFIX jest posiadanie samochodu, który również wyposażony jest w tą technologię. Standardowo ISOFIX montowany jest w samochodach od 2006 roku, tak więc nawet kilkunastoletnie auta są już przystosowane do zamontowania w nich fotelików z tym systemem.

Technologia ISOFIX polega na wpięciu fotelika za pomocą zaczepów w dwa uchwyty znajdujące się w zgięciu siedziska i oparcia tylnej kanapy samochodu. Uchwyty są integralną częścią belki szkieletu nadwozia samochodu, nie ma więc możliwości, aby podczas silnego hamowania czy wypadku uległy one wyrwaniu. Dzięki tej technologii, nie ma już potrzeby używania pasów bezpieczeństwa w celu przymocowania fotelika do kanapy.

Co więcej, montowanie fotelików za pomocą pasów nie zawsze przebiega prawidłowo, w związku z tym ryzyko przemieszczenia się fotelika z dzieckiem podczas wypadku czy gwałtownego hamowania jest dużo większe niż w przypadku montażu fotelika z ISOFIX, który po zamontowaniu jest praktycznie niemożliwy do poruszenia.

Zalety mocowania ISOFIX

Foteliki samochodowe z systemem mocowania ISOFIX są przede wszystkim bardzo funkcjonalne, a ich wpięcie oraz wypięcie z kanapy samochodu jest szybkie i wygodne. Fotelik montowany jest za pomocą metody click-clack, czyli do prawidłowego umieszczenia go na siedzeniu wystarczy jedynie odpowiednie spasowanie zaczepów z uchwytami, a następnie ich zatrzaśniecie. W celu wypięcia fotelika z uchwytów należy wcisnąć jednocześnie obie zawleczki zwalniające. System jest tak opracowany, aby uniemożliwić dziecku ewentualne odbezpieczenie systemu mocującego.

Które foteliki posiadają ISOFIX

Na rynku dostępne są modele fotelików z ISOFIX  dla dzieci od pierwszych dni życia aż do wagi 36 kg. Oczywiście wszystkie foteliki posiadają rekomendacje dla odpowiednich przedziałów wiekowych i aby fotelik spełniał należycie swoją rolę, ważne jest poprawne dopasowanie go do wagi oraz wzrostu dziecka.

Czy ISOFIX to dobra inwestycja?

Ponieważ bezpieczeństwo dziecka podczas podroży samochodem jest sprawą nadrzędną, warto zainwestować w ISOFIX. Jeśli jednak nie mamy możliwości zastosowania takiego systemu w samochodzie, należy zwrócić uwagę na te modele fotelików, które posiadają jak najbardziej stabilne systemy mocowania do kanapy auta za pomocą tradycyjnych pasów bezpieczeństwa.

Więcej na: https://www.dzieciecemarzenia.pl/blog/foteliki-isofix-dlaczego-warto-postawic/